PON-PT: 09:00 - 20:00
SOB: 09:00 - 16:00, ND: - nieczynne

ul. Stefana Okrzei 10
05-300 Mińsk Mazowiecki

Terapia behawioralna jest jedną ze skuteczniejszych metod na pracę z dziećmi autystycznymi, szczególnie w zakresie interakcji społecznych, komunikacji oraz wyobraźni. Warto zastanowić się, na czym polega terapia behawioralna oraz jaką odgrywa rolę w pracy pedagogów dziecięcych!

Na czym polega terapia behawioralna?

Terapia ta polega na zasadzie behawioryzmu, inaczej mówiąc wpływu otoczenia, różnych bodźców i doświadczeń na postępowanie, zachowanie i myślenie człowieka. Głównym celem terapii behawioralnej jest przekonanie, według którego zaburzenia funkcjonowania mogą wynikać z wyuczonych reakcji na bodźce. Terapia ta polega właśnie na takich reakcjach oraz ich odpowiednim ukierunkowaniu i poznaniu.

Warto przy tym zaznaczyć, że praca taka nie koncentruje się na badaniu podświadomych procesów psychicznych, raczej uczy zmiany wyuczonych elementów tak, aby pozbyć się zachowań neurotycznych, negatywnych reakcji na określone bodźce.

Główne zadanie terapii behawioralnej!

Głównym celem pracy tej terapii jest rozwijanie zachowań deficytowych, czyli takich, które występują u dziecka z autyzmem bardzo rzadko. Zachowania deficytowe są uważane za prawidłowe i bardzo pożądane w rozwoju każdego zdrowego dziecka, do których zalicza się:

  • prawidłowa mowa,
  • okazywanie uczuć,
  • zabawa zabawkami,

Terapia behawioralna ma na celu również redukowanie niepożądanych elementów, polegających na opisywaniu zachowania, zmierzaniu do jego natężenia i następnie wprowadzaniu w życie koniecznych zmian. Układ nerwowy u osób autystycznych nie pozwala na przyswojenie im wszystkich bodźców z otoczenia, dlatego stworzenie im specjalnego otoczenia jest w terapii behawioralnej znaczące. Podejście terapeuty, czy też pedagoga, który opiekuje się danym dzieckiem, powinno opierać się na indukcji, czyli zbieraniu danych, a nie tylko na domysłach. Kluczową rolę w terapii dzieci autystycznych ma ich pedagog, który dzięki zapoznaniu się z działaniem terapii behawioralnej na zachowanie dzieci, może pozytywnie wpłynąć na ich rozwój.

Dodano: 12 maja 2022, do kategorii Blog