Kwestia nieudostępniania sprawdzianów przez nauczycieli w polskich szkołach stanowi problem, z którym zmagają się rodzice w całej Polsce. Dlaczego? Ponieważ wielu nauczycieli po prostu nie zezwala na zabranie klasówki do domu lub chociażby zrobienie zdjęcia.
W naszej poradni w Mińsku Mazowieckim już wielokrotnie spotykaliśmy sytuację, w której dziecko „umie w domu”, ale idzie na sprawdzian i dostaje „1”?
Co się dzieje dalej?
Rodzic pisze do nauczyciela, że prosi o klasówkę lub zdjęcie. Nauczyciel odpowiada, że sprawdzian jest chroniony prawami autorskimi, ale może go udostępnić na dyżurze w przyszły czwartek od 14:35 do 15:20…
Czyli rodzic musi albo wziąć L4, żeby przyjść do szkoły, albo zapisać dziecko na korepetycje tak na wszelki wypadek. Bo nie może dokonać diagnozy tego co poszło nie tak.
A przyczyn „jedynki” może być bardzo wiele:
– brak rozumienia poleceń: np. uczeń zrobił coś, ale nie do końca to trzeba
– trudności z koncentracją: np. tzw. „głupie błędy”
– wolniejsze tempo pracy: po prostu zabrakło czasu
– niewłaściwe planowanie pracy: zbyt rozbudowana pierwsza część, potem braknie czasu na pozostałe
– dysleksja
– uczenie się niedojrzałymi strategiami: np. uczeń zakuł na pamięć, ale nie zrozumiał tematu, gdy zadano pytanie w inny sposób uznał, że nie zna odpowiedzi
– uczeń po prostu się nie nauczył lub liczył, że jakoś to będzie
– wiele innych
Tymczasem z pedagogicznego punktu widzenia sprawa jest oczywista – nieudostępnianie sprawdzianów:
1. utrudnia rodzicom możliwość pomocy dzieciom w uczeniu się na własnych błędach. Gdy uczeń i rodzic mają możliwość na bieżąco, na gorąco, przeanalizować sprawdzian to o wiele łatwiej im będzie zdiagnozować problem i zaradzić temu w przyszłości. Mogą dokładnie zrozumieć, co zrobili źle i poprawić się w przyszłych testach.
2. powoduje brak transparentności w ocenianiu, która jest kluczowa dla budowania zaufania i szacunku między uczniami a nauczycielami.
3. Wpływać na motywację uczniów. Kiedy uczniowie nie mają możliwości spokojnej analizy sprawdzianu (nie tylko na lekcji) mogą czuć się zniechęceni i mniej zaangażowani w proces nauki. To z kolei może prowadzić do gorszych wyników w nauce i mniejszego zainteresowania przedmiotem.
4. Może wpływać na mniejsze zaangażowanie rodziców w proces nauki. Jeśli nie mają kontroli na tym procesem to się poddają i mniej pomagają dziecku.
Rozwiązanie
Tymczasem okazuje się, że zgodnie z polskim prawem, uczniowie i rodzice mają prawo do wglądu w swoje prace. Ustawa o systemie oświaty w art. 44e mówi o tym, że sprawdzone prace są udostępniane rodzicom i uczniom. Sposób udostępniania ustalany jest przez statut szkoły.
No i wydawałoby się, że wszystko jest ok, bo szkoła określiła sobie w statucie, że będzie udostępniać sprawdziany w pierwszą niedzielę miesiąca o 5 rano na dachu sali gimnastycznej przez 10 minut… i nic nie można zrobić…
Okazuje się, że nie do końca. Otóż według stanowiska kuratorium oświaty szkoły muszą zapewnić SWOBODNY dostęp do informacji. A zajrzenie do klasówki na dyżurze nauczyciela swobodnym dostępem nie jest.
Dlatego sprawdź jaki zapis widnieje w statucie szkoły. Jeśli jest on niezgodny ze stanowiskiem kuratorium oświaty poinformuj dyrektora o tym fakcie i zapytaj w jaki sposób ten swobodny dostęp można uzyskać.
W Mińsku Mazowieckim i jego okolicach istnieją szkoły gdzie stosowana jest praktyka umożliwienia dziecku zrobienia zdjęcia. Nauczycielowi odchodzi kserowanie, bo i tak ma już za dużo na głowie. Ty jako rodzic możesz dostać od dziecka sprawdzian na gorąco, przynajmniej go nie zgubi.
Oczywiście zachęcamy do wzajemnego zrozumienia stron. Nauczyciele wykonują to co jest zapisane w statucie. A na jego kształt ma wpływ dyrekcja. Rzadko kiedy jest tak, że ze strony szkoły jest zła wola. Wielu osobom tam pracującym zależy na dobru Twoich dzieci. Dlatego zawsze w pierwszej kolejności rozmawiać na szczeblu lokalnym, a dopiero w dalszej kolejności kroki na szczeblu kuratorium oświaty.
Opracowanie:
mgr Kamil Dobosz, Dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-pedagogicznej Centrum Terapii Dzieci i Młodzieży w Mińsku Mazowieckim
Dodano: 14 listopada 2023, do kategorii Bez kategorii