PON-PT: 09:00 - 20:00
SOB: 09:00 - 16:00, ND: - nieczynne

ul. Stefana Okrzei 10
05-300 Mińsk Mazowiecki

Mowa stanowi bardzo ważną formę aktywności każdego człowieka. Ma wpływ na kształtowanie osobowości, rozwój intelektualny oraz na codzienne relacje z innymi ludźmi.

Na czym polega badanie logopedyczne?

Prawidłowa mowa ułatwia kontakty społeczne, podnosi wiarę we własne siły oraz powoduje, że człowiek jest bardziej śmiały wobec innych. Rozwój mowy jest związany z procesem myślenia, pozwala na zdobywanie i poszerzanie swojej wiedzy. Mając to na uwadze, należy zwracać uwagę na prawidłową wymowę u dzieci, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości jak najszybciej zasięgnąć porady u specjalisty. Jest wiele ośrodków zajmujących się zaburzenia i mowy u dzieci, ale wybierzmy zajęcia logopedyczne w Centrum terapii dzieci i młodzieży w Mińsku Mazowieckim. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Procedura badawcza rozpoczyna się od spotkania z logopedą, który przeprowadzi badanie, którego celem jest właściwe rozpoznanie określonego zaburzenia mowy.

Na czym polegają ćwiczenia logopedyczne?

Odpowiednie ćwiczenia logopedyczne pozwalają zniwelować większość wad wymowy u dzieci. Należy podkreślić, że większość wad wymowy jest sytuacją patologiczną, która nie minie samodzielnie. Należy je przede wszystkim przeanalizować pod kątem wieku dziecka. To, co u młodszego dziecka może być jeszcze normą, to u starszego prawdopodobnie będzie już wadą. Do najczęstszych wad u dzieci należą seplenienie, rotacyzm, dyslalia wieloraka, lambdacyzm czy kappacyzm. Wiele czynników ma wpływa na właściwą artykulację. Najważniejsza jest odpowiednia sprawność narządów mowy oraz prawidłowa percepcja słuchowa. Głównym celem zajęć logopedycznych jest stymulowanie mowy. Ćwiczenia logopedyczne zawsze dostosowywane są do indywidualnych potrzeb dziecka, tak aby, jak najlepiej korygować nieprawidłową wymowę w sferze fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej. Systematyczna praca utrwala umiejętności w mówieniu i przynosi oczekiwane efekty.

Dodano: 15 marca 2022, do kategorii Blog