PON-PT: 09:00 - 20:00
SOB: 09:00 - 16:00, ND: - nieczynne

ul. Stefana Okrzei 10
05-300 Mińsk Mazowiecki

Dzieciństwo to czas beztroskich zabaw, ale i wyzwań. Umysł małego człowieka nie jest jeszcze ukształtowany w taki sposób jak u osoby dorosłej i w związku z tym dziecko może mieć pewne problemy z zachowaniem stabilności emocjonalnej. Zwłaszcza wtedy, jeśli nasza pociecha ma do czynienia z nadmiarem bodźców. Im więcej doświadcza dziecko, tym intensywniejsze reakcje wywołuje to w jego organizmie. Czasami są one tak silne, że nie sposób nad nimi zapanować. Jednak mimo wszystko istnieją pewne sposoby, które pozwalają pomóc dziecku w zachowaniu stabilizacji emocjonalnej.

Poszczególne metody

Główną metodą na zapewnienie dziecku równowagi psychicznej jest to, by sami rodzice zachowywali spokój. Dzieci w dużej mierze imitują bowiem zachowania dorosłych. Jeśli będą przebywać wśród osób, które nie ulegają łatwo złości i zdenerwowaniu, same mają szansę zyskać umiejętność panowania nad sobą. Dziecko uczy się wówczas właściwego zachowania niejako samoczynnie, bez dodatkowych środków wychowawczych. Natomiast w przypadku gdy rodzice są impulsywni i wręcz sami złoszczą się na swoją pociechę, trudno oczekiwać, że dziecko będzie się zachowywać inaczej.

Jednym z najprostszych sposobów na pomoc dziecku w zachowaniu stabilizacji emocjonalnej będzie też rozmawianie z nim o tym, co odczuwa. Kiedy emocje pozostają nienazwane i nieznana jest ich przyczyna, są one trudniejsze do opanowania niż wtedy, kiedy zna się ich genezę oraz charakter. Świadomość pochodzenia stanów emocjonalnych pomoże dziecku lepiej panować nad swoimi reakcjami i przygotować się na sytuacje, które wzbudzają wewnętrzny zamęt.

Nie da się też ukryć, że w panowaniu nad emocjami pomocne są rozliczne techniki relaksacyjne. Należy do nich na przykład wykonywanie oddechów czy poświęcanie się zajęciom, które pomagają uzyskać spokój. U każdego dziecka mogą one być jednak nieco inne. Dla jednych pociech odprężające będzie samotne czytanie książki, a dla innych aktywność ruchowa. Warto więc poznawać jak najlepiej potrzeby dziecka, żeby pomagać mu w odpowiedni dla niego sposób.

Dodano: 5 maja 2021, do kategorii Blog