PON-PT: 09:00 - 20:00
SOB: 09:00 - 16:00, ND: - nieczynne

ul. Stefana Okrzei 10
05-300 Mińsk Mazowiecki

Z całą pewnością o autyzmie mówi się obecnie coraz więcej, jednak nadal wiele osób nie ma pojęcia czym jest ta choroba i na czym dokładnie polega. Okazuje się jednak, że jego pojawienie się może mieć miejsce w każdej rodzinie, a dla leczenia, a przede wszystkim możliwości osiągnięcia normalnego i łatwiejszego życia znaczenie ma wczesna diagnoza. W jaki sposób w tej chorobie wspiera się rozwój dziecka?

Co powinniśmy wiedzieć o rozwoju dziecka autystycznego?

Zdaniem specjalistów wyraźne różnice pojawiają się już w wieku niemowlęcym, często pierwszym symptomem jest brak gaworzenia, czy nienawiązywanie kontaktu wzrokowego, czy więzi z bliskimi. Rodzice powinni wybrać odpowiednie centrum terapeutyczne dla swojej pociechy, bo tylko wcześnie rozpoczęta i regularna praca, pozwoli dziecku na rozwinięcie podstawowych umiejętności społecznych, jak również ruchowych i samoobsługowych. Musimy mieć jednak na uwadze, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Nie zawsze rezultaty, jakie uda się osiągnąć będą takie same.

Wiemy już, ze rodzic musi zadbać o odpowiednie działania terapeutyczne dla swojego dziecka. Dobrym wyborem są specjalne przedszkola i szkoły, które wspierają rozwój dzieci z dolegliwościami ze spektrum autyzmu. Jednym z elementów dbania o rozwój psychoruchowy dziecka jest również akceptowanie go i niejako wchodzenie w jego świat. W ten sposób nie będzie się ono denerwować i reagować w głośny lub agresywny sposób, a my zyskamy możliwość stopniowego wprowadzania zmian do codziennych zachowań i przyzwyczajeń.

Jak rozwija się dziecko z autyzmem?

Autyzm jest rodzajem upośledzenia, jednak jest ono ukryte. Po młodych ludziach zwyczajnie nie widać, że chorują, w związku z czym u specjalistów pojawiają się często dopiero kilkulatki, gdy rodzice zaczynają martwić się brakiem jakiejś umiejętności, czy emocjonalnymi reakcjami. Odpowiednie obserwowanie dziecka, może jednak wcześniej przynieść diagnozę, a co za tym idzie również wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego.

Dodano: 5 listopada 2021, do kategorii Blog