PON-PT: 09:00 - 20:00
SOB: 09:00 - 16:00, ND: - nieczynne

ul. Stefana Okrzei 10
05-300 Mińsk Mazowiecki

Zarówno u młodszych, jak i u starszych dzieci coraz częściej pojawiają się problemy z koncentracją. Choć taka tendencja wydaje się pochodzić znikąd, w rzeczywistości ma ona zawsze swoją przyczynę. Trudno jednak rozpoznać, skąd dokładnie biorą się problemy z koncentracją, gdyż mogą one wynikać z wielu źródeł i mieć różny charakter.

Problemy z koncentracją u dzieci mogą się wykształcić chociażby na podłożu neurologicznym. Wiąże się to po prostu z zaburzeniami struktur mózgowych. Potrafi do nich dochodzić samoistnie, ale są one w stanie być też spowodowane przez nieprawidłowe odżywianie. Jeżeli dziecku nie dostarcza się wszystkich składników odżywczych niezbędnych do rozwoju mózgu, to mogą zostać u niego zaburzone pewne funkcje, między innymi te związane ze skupianiem uwagi. Niestety, często produkty, które oferuje się dzieciom, są ubogie w wartościowe składniki odżywcze. Zamiast tego posiadają dużo cukrów i środków konserwujących, a te substancje zdecydowanie nie pomagają w zwiększaniu zdolności do koncentracji.

Zmiany cywilizacyjne i nadmiar bodźców

Na złe odżywianie dzieci można też spojrzeć jako na część szerszego spektrum problemów związanych z rozwojem cywilizacyjnym. Oznacza on nie tylko przejście od naturalnego do sztucznego jedzenia, lecz także szereg innych zjawisk. Ogólnie rzecz biorąc, można by je określić mianem nadmiaru bodźców. Umysł dziecka, który dopiero dojrzewa, nie jest sobie w stanie radzić z tak dużą ilością informacji, jaka dociera do niego z wszystkich urządzeń elektronicznych. A przecież różnego rodzaju sprzętami jesteśmy otoczeni na każdym kroku. Kiedy więc u dziecka pojawią się problemy ze skupieniem uwagi, warto ograniczyć mu kontakt z elektroniką. W szczególności długie przesiadywanie przed ekranem jest w stanie przyczyniać się do problemów z koncentracją podczas trudniejszych intelektualnie zadań. Jeśli zaś to nie pomoże, warto skierować się na terapię. Da ona szansę na uporanie się z problemami.

Dodano: 16 marca 2021, do kategorii Blog