PON-PT: 09:00 - 20:00
SOB: 09:00 - 16:00, ND: - nieczynne

ul. Stefana Okrzei 10
05-300 Mińsk Mazowiecki

Autyzm to zaburzenie, o którym coraz więcej wiadomo dzięki licznym badaniom i dzięki poszerzaniu namysłu teoretycznego. Sprawia to, że dzieci, które wykazują skłonności autystyczne, mogą liczyć na lepsze podejście ze strony uświadomionych dorosłych. Tak jak i wszystkie inne zaburzenia psychiczne, autyzm wymaga odpowiedniego traktowania przez otoczenie. Kiedy jest ono zapewnione, choroba nie sprawia aż takiego problemu jak w momencie, gdy nie jest rozpoznana.

Problemy związane z autyzmem

Jednym ze zjawisk, które wiążą się z autyzmem, są zaburzenia percepcyjno-motoryczne. Ponieważ zaburzenia te skutkują problemami z odbiorem i przetwarzaniem bodźców zmysłowych, nie dochodzi do procesu zwanego integracją sensoryczną. Proces ten polega na łączeniu ze sobą wszystkich impulsów docierających do organizmu i wypracowywaniu odpowiedniej odpowiedzi na nie. Jako że dzieci z autyzmem mają problemy z przyswajaniem bodźców, kłopoty sprawiają im także reakcje ciała na stymulację z zewnątrz. Objawia się to specyficznymi zachowaniami ruchowymi, takimi jak:

  • kiwanie się
  • podskakiwanie
  • kręcenie się wokół własnej osi
  • wyginanie rąk
  • kręcenie przedmiotami

Nieadekwatne reakcje na bodźce zewnętrzne mogą mieć też jednak charakter nie tylko ruchowy, motoryczny, ale i słowny. Objawia się to nieuzasadnionym powtarzaniem pojedynczych dźwięków czy pojedynczych wyrazów. Wszystkie tego rodzaju zachowania przybierają postać sztywno praktykowanych rytuałów. Dzieci organizują sobie przestrzeń tak, aby móc przejawiać swoje idiosynkrazje motoryczne, a jeśli coś im to uniemożliwia, reagują na to z lękiem. Nie da się ukryć, że takie postawy potrafią sprawiać wiele problemów w codziennym funkcjonowaniu. Pochłonięte rytualnymi zachowaniami dzieci nie są w stanie zajmować się innymi czynnościami. Te objawy autyzmu można jednak łagodzić za pomocą odpowiedniej terapii. W jej trakcie ćwiczona jest właściwa integracja sensoryczna, pozbawiona zaburzeń percepcyjno-motorycznych.

Dodano: 21 lipca 2021, do kategorii Blog